ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ:   11/05/2022
ΤΙΤΛΟΣ:   Σεμινάριο με τίτλο "Σεξουαλικότητα-Έρωτας-Αγάπη"
ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗΣ:   Γραφείο Αποφοίτων
ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ:   Καθηγητής Δρ. Φώτης Σταύρου
ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ:   Γραφείο Πανεπιστημιακής Ανάπτυξης και Αποφοίτων
ΘΕΜΑ:   Σεμινάριο με τίτλο "Σεξουαλικότητα-Έρωτας-Αγάπη"
ΑΙΘΟΥΣΑ:   ONLINE
ΑΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:   Το Σεμινάριο θα αναλύσει το υπαρξιακό περιεχόμενο της σεξουαλικότητας, του έρωτα και της αγάπης και πώς αυτά μπορούν να συλλειτουργήσουν ώστε να καλλιεργηθεί μια αρμονική συζυγία. Η ασύγχυτη και αδιαίρετη συνύπαρξη των τριών αυτών ξεχωριστών διαστάσεων αποτρέπει τον ανέραστο σεξισμό, τον ασεξουαλικό πουριτανισμό και τον εγκλωβισμό στον δίφθογγο εγωισμό. Όσοι παρακολουθήσουν το Σεμινάριο αναμένεται να κατανοήσουν: α) τη σεξουαλικότητα ως φυσική δύναμη που καλεί τον άνθρωπο να εξέλθει από τον εγωκεντρισμό του για να συναντήσει τον άλλο, β) τον έρωτα ως συγκατοίκηση του εγώ και του εσύ στο εμείς, γ)την αγάπη ως απροϋπόθετη δοτικότητα προς όλους. Το Σεμινάριο απευθύνεται σε όσες/όσους ενδιαφέρονται να αναστοχασθούν για τη στοχοθεσία του έρωτα στη σύγχρονη κοινωνία. Για όλα τα προγράμματα δια βίου εκπαίδευσης του ΠΚ απονέμεται πιστοποιητικό παρακολούθησης.
ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ:   https://applications.ucy.ac.cy/pub_alumni_open/display_event_list_dates?p_e_id=351
ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΦΥΛΛΑΔΙΟ:   F-209229459/SFotiou_Seminar_May22.jpg